Бердянська гімназія №3 «Сузір'я»
Бердянської міської ради Запорізької області
Позакласний захід:
Історична вікторина «Стародавні цивілізації Азії та Африки»
6 клас
Підготувала:
учитель історії ФЕСЕНКО Стелла Іванівна
2019 р.
Конспект позакласного заходу
Навчальний предмет: всесвітня історія, 6 клас
Фесенко Стелла Іванівна, учитель історії
Бердянська гімназія №3 «Сузір’я»
Бердянскої міської ради Запорізької області
Назва заходу: Історична вікторина «Стародавні цивілізації Азії та Африки»
Мета: закріпити та систематизувати знання учнів, здобуті на уроках Інтегрованого курсу Всесвітня історія. Історія України з теми «Стародавні Цивілізації Азії та Африки», активізувати пізнавальну діяльність учнів, вчитися застосовувати набуті знання в нестандартній ситуації, орієнтуватися у вивченому матеріалі; підвищувати інтерес учнів до предмету, навчальної діяльності; сприяти вирішенню завдань з формування творчого мислення учнів, їх предметних компетенцій, розвитку активної пізнавальної діяльності, допитливості, спостережливості, вміння логічно мислити та творчо переосмислювати вивчені факти історії; тренувати пам'ять, увагу.
Форма проведення: вікторина.
Обладнання: відео на каналі YouTube, презентація в Microsoft PowerPoint, жетони з написом 1 бал за правильні відповіді.
Учасники: учні 6 класу.
Даний матеріал може бути використаний при проведенні Тижня історії та як варіант уроку узагальнення.
Хід заходу:
1. Організаційний момент
Учитель:
Дорогі діти! Сьогодні ми зібралися на історичній вікторині, щоб помірятися силами в знанні історії Стародавнього світу.
Відповідаючи на запитання вікторини мало відповісти швидше за інших. Потрібно відповідати повно та з поясненнями. За це можна отримати додаткові бали Будьте уважними та поважайте один одного. Хай вам щастить!
2. Вікторина – презентація
Питання 1: Яку рослину у Межиріччі називали «деревом життя»?
Слайд 2 Відповідь: Фінікову пальму (з її плодів готували хліб і вино. Збирали фініковий мед, з волокон кори плели кошики та мотузки. Кісточки (ядра плодів) використовували як паливо).
Питання 2: Матеріал для письма в Межиріччі?
Слайд 3 Відповідь: Глиняні таблички (папірус у Межиріччі не ріс, паперу ще не придумали, а от глина була дуже поширена. Тож з неї робили багато речей в тому числі і «книги»).
Питання 3: Яка найбільша піраміда в Єгипті?
Слайд 4 Відповідь: Піраміда Хеопса (її висота близько 150 метрів).
Питання 4: Де були знамениті «Висячі сади»?
Слайд 5 Відповідь: У Вавилоні (звели їх за наказом Вавилонського царя Навуходоносора II (605—562 р. до н. е.) для того щоб розрадити його дружину яка в пустельному Межиріччі сумувала за зеленими лісами та садами рідної Мідії).
Питання 5: Батьківщина найдавнішого алфавіту?
Слайд 6 Відповідь: Фінікія (Фінікійська писемність з'явилася близько XV століття до н. е.є і є однією з найдавніших алфавітних писемностей у світі, практично всі алфавітні писемності світу походять від неї. Фінікійський алфавіт складався із 22 приголосних букв).
Питання 6: Бойовий візок?
Слайд 7 Відповідь: Колісниця (Бойова колісниця – двоколісний візок запряжений парою чи четвіркою коней. Використовували в арміях багатьох народів: хети, єгиптяни, ассирійці, перси, вавилоняни, греки та ін. Воїни на таких колісницях складали спеціальні загони, що виступали попереду або на флангах піхоти).
Питання 7: Священні тварини в Єгипті?
Слайд 8 Відповідь: Кішка, крокодил, жук скарабей, бик, сокіл (У Стародавньому Єгипті поклонялися багатьом тваринам, вважаючи, що боги, приймаючи їх вигляд, можуть брати участь у земних справах і керувати вчинками людей.
Єгиптяни шанували майже всіх тварин, приписуючи їм магічну силу, але найбільш священними вважалися бик, кішка, павіан, крокодил і жук-скарабей, а так само і птиці: ібіс, шуліка і сокіл. Тому єгиптянам заборонялося полювати на священних птахів і тварин).
Питання 8: Матеріал для письма в Єгипті?
Слайд 9 Відповідь: Папірус (Папі́рус — товстий папероподібний матеріал, що виготовлявся в стародавньому Єгипті зі стебел рослини папірус, яка росла на берегах Нілу. При виготовленні матеріалу для письма стебла папірусу очищалися від кори, серцевина розрізалась чи розділялась на тонкі довгі смужки. Ці смужки укладали тісними рядами на гладку і рівну поверхню, і змочували водою. На перший ряд розстилали інший ряд, але вже поперек. На них викладали під прямим кутом ще один ряд смужок і поміщали під прес. Після сушки лист папірусу відбивали молотком.
Питання 9: Головна річка Єгипту?
Слайд 10 Відповідь: Ніл (Ніл – найбільша річка Африки і друга за довжиною після Амазонки у світі . Річка бере початок на Східно-Африканському плоскогір'ї і впадає в Середземне море, утворюючи дельту. Довгий час водна система Нілу вважалася найдовшою на Землі. На 2013 рік установлено, що найдовша річкова система у Амазонки. Її довжина становить 6992 кілометра, тоді як довжина системи Нілу складає 6 853 кілометри. Назва річки з давньоєгипетської мови перекладається як «Велика річка».
Питання 10: Автор перших законів?
Слайд 11 Відповідь: Хаммурапі (Хамурапі — цар Вавилону, правив приблизно в 1792—1750 роках до н. е., Звід законів Хаммурапі або Кодекс Хаммурапі — один з найдавніших законодавчих кодексів стародавнього Вавилону, створений близько 1780 року до н. е. Закони Хаммурапі були знайдені французькими археологами в Сузах. Звід Хаммурапі являв собою чорний кам'яний стовп із вирізьбленими на ньому 282 законами).
Питання 11: Східчастий храм у шумерів?
Слайд 12 Відповідь: Зиккурат (Перші зикурати з'явилися в Шумері наприкінці IV тисячоліття до н.е. Зикурат є баштою з розміщених одна на одній звужених догори платформ — кількістю від 3-х — у шумерів до 7-ми — у вавилонян. Тераси зикурату розфарбовували у яскраві кольори і з'єднували сходами або пандусами. Матеріалом для спорудження зикуратів була цегла . Кожне місто Вавилонії мало свій зикурат. Достеменно відомо про 32 зикурати Месопотамії та навколо неї Найславетнішим є зикурат у Вавилоні. Заввишки у 91 метр).
Питання 12: Засновник Ізраільсько-Іудейського царства?
Слайд 13 Відповідь: Давид (Давид — один з найвідоміших персонажів Біблії, другий цар давнього Ізраїлю народився у місті Вифлеємі бл. 1035 року до н. е. Царював 40 років (близько 1004 — 965 до н. е.). Об'єднав Ізраїль та Іудею в єдину державу).
Питання 13: В якій країні будували такі кораблі?
Слайд 14 Відповідь: Фінікія (Одними з найкращих мореплавців і суднобудівників за 1500–1000 років до нашої ери з повним правом можна вважати фінікійців. Їх же прийнято вважати першими торговими мореплавцями).
Питання 14: Столицю цього царства називали «лігвом левів»?
Слайд 15 Відповідь: Ассирія (У верхній течії річки Тигр на півночі від Вавилонії виникла військова держава Ассирія. Вона стала наймогутнішою державою передньої Азії. Ассирія зміцніла завдяки безперервним загарбницьким війнам. Її територія значно розширилась за рахунок захоплених земель та підкорених держав. Столицею Ассирії було місто Ніневія. Це місто називали «лігвом левів» або «містом крові».
Питання 15: Титул правителя Єгипту?
Слайд 16 Відповідь: Фараон (Фараон — титул монарха у Стародавньому Єгипті, походить від єгипетського слова «праа», що означає «великий будинок», тобто царський палац).
Питання 16: Бог сонця у єгиптян?
Слайд №7 Відповідь: Ра (Ра в давньоєгипетській міфології — бог Сонця. верховний бог, творець світу. Зазвичай зображався з людським тілом і соколиною головою, на якій тримає сонце у вигляді диска).
Питання 17: Найбільше місто Межиріччя?
Слайд 18 Відповідь: Вавилон (Назва міста Вавилон («баб-ілі» означає «брами Бога») — місто, столиця стародавньої Вавилонії, розташоване на березі річки Євфрат. Вавилон називають найпершим «мегаполісом» Стародавнього світу. Вдале розташування біля річки Євфрат і сприятливий клімат зробили місто столицею Вавилонії. За часів найбільшого розквіту його населення досягало 200 000 чоловік).
Питання 18: В якій країні правив цар Дарій І?
Слайд 19 Відповідь: Персія (Дарій І Великий — перський цар, один із найвизначніших правителів в історії Стародавнього Сходу. Провів цілий ряд реформ у Персії, здійснив багато успішних походів та приєднав нові території. Персія у період його правління була на піку своєї могутності).
Питання 19: Забальзамоване тіло фараона?
Слайд 20 Відповідь: Мумія (Мумія — збережене бальзамуванням тіло. Після смерті правителя згідно вірувань давніх єгиптян слід було зберегти тіло для потойбічного життя або можливості повернення душі. З цією метою проводили складні процедури муміфікації, щоб запобігти процесу тління).
Питання 20: Найвідоміший правитель Ізраільської держави?
Слайд 21 Відповідь: Цар Соломон (Соломон - один із найбільш могутніх, розумних та заможних царів давньої держави Ізраїль. Його правління – період миру та розквіту країни. Йшло широке будівництво, жвава торгівля, внутрішній та зовнішній спокій. Соломону приписують авторство таких частин Біблії, як Книга приповістей Соломонових, Книга Екклезіястова.
Питання 21: Скільки знаків у єгипетському письмі?
Слайд 22 Відповідь: 750 (Ієрогліф це: назва писемного знака. Ієрогліфи можуть означати як окремі звуки і склади, так і цілі слова і поняття. Єгипетське ієрогліфічне письмо склалося приблизно з 750 - 800 ієрогліфів.
Питання 22: Яка це країна?
Слайд 23 Відповідь: Фінікія (Фінікі́я — стародавня країна, розташована на узбережжі Середземного моря).
Питання 23: В якій частині світу знаходився Стародавній Єгипет?
Слайд 24 Відповідь: Африка (Стародавній Єгипет — цивілізація на Північночі Африки, яка охоплювала територію в нижній течії річки Ніл від 1-го порогу до дельти).
Питання 24: Писемність Межиріччя?
Слайд 25 Відповідь: Клинопис (Клинопис — найдавніша система письма в світі, якою користувалися мешканці стародавнього Межиріччя. Писали загостриною паличкою на вологій глині, залишаючи відтиск – клинець).
Питання 25: Столиця Стародавнього Єгипту?
Слайд 26 Відповідь: Мемфіс (Мемфіс — столиця Стародавнього Єгипту в епоху Стародавнього царства. Кілька тисячоліть Мемфіс був культурним, адміністративним і торговим центром, лише з появою Александрії Мемфіс занепав. Поступово місто руйнувалося. До нашого часу цілих будівель практично не залишилось. Нині Мемфіс — це музей просто неба.
3. Завершення вікторини
Нагородження переможців.